Cel szkolenia
Celem szkolenia jest nabycie umiejętności sprawnego posługiwania się aplikacją Adobe InDesign. Program usprawnia projektowanie układów stron publikacji przeznaczonych do druku oraz cyfrowych. Oferuje też wygodne połączenia z innymi narzędziami.
Zakres szkolenia
Preferencje programu i dokumentu
optymalne ustawienia preferencji programu; ustawienia specyficzne dla dokumentu; ustawienia przestrzeni barwnej programu.
Obszar roboczy
ustawianie palet; praca z narzędziami; korzystanie z menu kontekstowego.
Praca z dokumentem
tworzenie nowego dokumentu; zróżnicowane rozmiary stron; tworzenie, edytowanie i wykorzystywanie stron wzorcowych; umieszczanie tekstu i grafiki; linie pomocnicze; opcje podglądu dokumentu.
Ramki
narzędzia selekcji i selekcji zawartości; zmiana rozmiarów i kształtów ramek; obłamywanie grafiki tekstem.
Praca z wątkami tekstu
automatyczne i ręczne przełamywanie tekstu; stosowanie stylów z importowanych plików; definiowanie własnych stylów, praca w edytorze tekstu, praca z wbudowanym słownikiem.
Zagadnienia typograficzne
praca z tekstem; znaki specjalne; formatowanie akapitów, odstępy i wyrównanie akapitu; inicjały, tabulatory; ustawienia dzielenia i przenoszenia wyrazów; style znakowe i style akapitowe.
Automatyzacja pracy z tekstem
opcje znajdź/zamień, podstawy języka GREP, zamiana tekstu z wykorzystaniem GREP.
Kolor
próbki koloru; nadawanie kolorów obiektom; tworzenie i wykorzystanie przejść tonalnych; kolory dodatkowe; ilustracje wektorowe i rastrowe; importowanie ilustracji z zewnętrznych programów.
Tabele
importowanie tabeli z zewnętrznych programów (MS Word, MS Excel); parametry komórki i tabeli; formatowanie tabeli.
Tworzenie grafiki wektorowej
rysowanie ścieżek narzędziem piórko i ołówek; zmiana wyglądu typowych kształtów; umieszczanie tekstu na krzywych; parametry wypełnienia i obrysu.
Praca z grafiką rastrową
rodzaje plików – zalety i wady niektórych formatów; umieszczanie plików graficznych w dokumencie; współpraca InDesign’a z Photoshop’em.
Eksport pracy
zapisywanie dokumentu, tworzenie kompletu plików do archiwizacji publikacji; sprawdzanie poprawności pliku; drukowanie dokumentów; eksport publikacji do formatów PDF i EPUB.
Wymagania wstępne
Podstawowa znajomość obsługi komputera.
Adresaci
Osoby pragnące projektować publikacje przeznaczone do druku oraz na urządzenia przenośne (czytniki, tablety), ilustratorzy, początkujący graficy.
Liczba godzin (lekcyjnych):
30 godzin
Liczba osób:
od 6 osób
Forma szkolenia:
stacjonarne/online
Cena szkolenia
1030 zł
Miejsce szkolenia:
Białystok, ul. Malmeda 1