Menu szybkiego dostępu

T-Matic Grupa Computer Plus. Powrót na stronę główną

Wpisz szukane hasło

Przetłumaczone przez BING

Dydaktyczna Mini Linia Pakująca

Dydaktyczna Mini Linia Pakująca została zaprojektowana jako stanowisko dydaktyczne umożliwiające pracę co najmniej trzem niezależnym zespołom studentów. Stanowisko umożliwia modelowanie w pełnej, rzeczywistej skali, przemysłowych procesów technologicznych takich jak: rozładunek, transport, sortowanie oraz pakowanie. Do budowy linii zostały wykorzystane tylko stricte przemysłowe i profesjonalne urządzenia i rozwiązania.

Stanowisko umożliwia symulowanie i testowanie szeregu zależności logicznych. Poczynając od typowych dla układów sterowania automatyki przemysłowej problemów, związanych z transportem, identyfikacją produktów i sterowaniem napędów, aż do manipulatorów trójosiowych z napędem elektrycznym, realizujących szybkie, dynamiczne a przy tym precyzyjne przemieszczenia.

Z wykorzystaniem zastosowanych rozwiązań, można również badać kinematykę ruchów pojedynczych napędów pneumatycznych, serwonapędów jak i ich zespołów – manipulatorów transportowych dwuosiowych pneumatycznych oraz trójosiowych serwonapędów.

Konstrukcja Linii nie jest konstrukcją ściśle zdefiniowaną i zamkniętą. Dzięki czemu w łatwy sposób jej funkcjonalność może być zmieniana oraz poszerzana np. poprzez zmianę położenia i funkcjonalności czujników, zmianę położenia i zakresu działania napędów, jak i dodawania innych, nowych sensorów i urządzeń wykonawczych np. czujnik wizyjny, drukarka oznaczeń produktów, i wiele innych.

Dodatkowo, dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, istnieje możliwość tworzenia i testowania podstawowej sieci przemysłowej, opartej na protokole MODBUS.

Mini Linia Pakująca została wykonana z wykorzystaniem współczesnych rozwiązań automatyki przemysłowej oraz z utrzymaniem najwyższych standardów technicznych. W skład linii wchodzą trzy niezależne urządzenia, z niezależnymi systemami bezpieczeństwa, automatyki i sterowania.

Na Mini Linię Pakującą składają się:

  • Stacja rozładunku
  • System transportowy z sortowaniem
  • Stacja pakowania
  • Stanowisko wizualizacji z systemem SCADA

Powyższe urządzenia realizują typowe procesy spotykane w większości zakładów przemysłowych. Połączone one zostały w spójną, Mini Linię Pakującą, pracującą w obiegu zamkniętym. Zadaniem Linii jest rozładunek towarów (manipulator pneumatyczny) z tacek transportowych na ciąg przenośników taśmowych, na których produkt może zostać rozpoznany i posortowany na dwa magazynki. Tymczasem, puste tacki zmierzają przenośnikiem rolkowymi do stacji pakowania. Na stacji pakowania, produkty są pobierane z magazynków i pakowane na tacki (manipulator trójosiowy z serwonapędami elektrycznymi). Następnie tacki z towarem, na powrót są transportowane do stacji rozładunku systemem przenośników rolkowych, gdzie oczekują na rozładunek.

Mini Linia Pakująca została podzielona na trzy niezależne stanowiska dydaktyczne, zgodnie z powyższym opisem, razem tworzące rzeczywiste urządzenie przemysłowe. Stanowiska umożliwiają tworzenie algorytmów i oprogramowania sterującego pracą poszczególnych urządzeń niezależnie, jak i w połączeniu z urządzeniami współpracującymi.