Menu szybkiego dostępu

Wpisz szukane hasło

Dydaktyczna Mini Linia Pakująca

Dydaktyczna Mini Linia Pakująca została zaprojektowana jako stanowisko dydaktyczne umożliwiające pracę co najmniej trzem niezależnym zespołom studentów. Stanowisko umożliwia modelowanie w pełnej, rzeczywistej skali, przemysłowych procesów technologicznych takich jak: rozładunek, transport, sortowanie oraz pakowanie. Do budowy linii zostały wykorzystane tylko stricte przemysłowe i profesjonalne urządzenia i rozwiązania.

Stanowisko umożliwia symulowanie i testowanie szeregu zależności logicznych. Poczynając od typowych dla układów sterowania automatyki przemysłowej problemów, związanych z transportem, identyfikacją produktów i sterowaniem napędów, aż do manipulatorów trójosiowych z napędem elektrycznym, realizujących szybkie, dynamiczne a przy tym precyzyjne przemieszczenia.

Z wykorzystaniem zastosowanych rozwiązań, można również badać kinematykę ruchów pojedynczych napędów pneumatycznych, serwonapędów jak i ich zespołów – manipulatorów transportowych dwuosiowych pneumatycznych oraz trójosiowych serwonapędów.

Konstrukcja Linii nie jest konstrukcją ściśle zdefiniowaną i zamkniętą. Dzięki czemu w łatwy sposób jej funkcjonalność może być zmieniana oraz poszerzana np. poprzez zmianę położenia i funkcjonalności czujników, zmianę położenia i zakresu działania napędów, jak i dodawania innych, nowych sensorów i urządzeń wykonawczych np. czujnik wizyjny, drukarka oznaczeń produktów, i wiele innych.

Dodatkowo, dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, istnieje możliwość tworzenia i testowania podstawowej sieci przemysłowej, opartej na protokole MODBUS.

Mini Linia Pakująca została wykonana z wykorzystaniem współczesnych rozwiązań automatyki przemysłowej oraz z utrzymaniem najwyższych standardów technicznych. W skład linii wchodzą trzy niezależne urządzenia, z niezależnymi systemami bezpieczeństwa, automatyki i sterowania.

Na Mini Linię Pakującą składają się:

  • Stacja rozładunku
  • System transportowy z sortowaniem
  • Stacja pakowania
  • Stanowisko wizualizacji z systemem SCADA

Powyższe urządzenia realizują typowe procesy spotykane w większości zakładów przemysłowych. Połączone one zostały w spójną, Mini Linię Pakującą, pracującą w obiegu zamkniętym. Zadaniem Linii jest rozładunek towarów (manipulator pneumatyczny) z tacek transportowych na ciąg przenośników taśmowych, na których produkt może zostać rozpoznany i posortowany na dwa magazynki. Tymczasem, puste tacki zmierzają przenośnikiem rolkowymi do stacji pakowania. Na stacji pakowania, produkty są pobierane z magazynków i pakowane na tacki (manipulator trójosiowy z serwonapędami elektrycznymi). Następnie tacki z towarem, na powrót są transportowane do stacji rozładunku systemem przenośników rolkowych, gdzie oczekują na rozładunek.

Mini Linia Pakująca została podzielona na trzy niezależne stanowiska dydaktyczne, zgodnie z powyższym opisem, razem tworzące rzeczywiste urządzenie przemysłowe. Stanowiska umożliwiają tworzenie algorytmów i oprogramowania sterującego pracą poszczególnych urządzeń niezależnie, jak i w połączeniu z urządzeniami współpracującymi.