Projekt „Równe prawa – równe szanse na rynku pracy” – T-Matic Grupa Computer Plus

Projekt „Równe prawa – równe szanse na rynku pracy”

T-Matic Grupa Computer Plus Sp. z o.o. realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 Priorytet VII Fundusze na rzecz zatrudnienia i kształcenia osób dorosłych Działanie 7.2 Wspieranie równego dostępu do rynku pracy pn. „Równe prawa – równe szanse na rynku pracy”

O projekcie Równe prawa – równe szanse na rynku pracy”

Całkowita wartość projektu: 449 226,80 zł

Dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie: 426 765,46 zł

Okres realizacji projektu: od 01.10.2024 r. do 31.03.2026 r.

Cel projektu

Celem jest zwiększenie aktywności zawodowej i poziomu zatrudnienia, a także zapewnienie równowagi między godzeniem życia zawodowego z prywatnym wśród 70 UP – 45K i 25M, w szczególności wśród kobiet, zamieszkujących powiaty: m. Suwałki, powiat augustowski, grajewski, moniecki, sejneński, sokólski, suwalski.

Grupy docelowe projektu

1 typ) 15 kobiet w wieku 18-65 lat, w tym z niepełnosprawnością, pozostające bez zatrudnienia jak również zatrudnione, zainteresowane podniesieniem swoich kompetencji w zakresie poruszania się po rynku pracy w celu poprawienia swojej sytuacji na rynku pracy.

Wsparcie kierowane do tej grupy to indywidualne i grupowe poradnictwo psychologiczne oraz szkolenia służące zmianie lub podniesieniu kompetencji.

2 typ) 20 osób – 12K i 8M (rodzic, opiekun prawny) wychowujące co najmniej jedno dziecko do 7. roku życia lub dziecko z niepełnosprawnością do 18. roku życia, zarówno niepracujące, jak również pozostające w zatrudnieniu, lecz przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych i bezpłatnych, a także osoby, które powróciły na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem do 7. roku życia lub dzieckiem z niepełnosprawnością do 18. roku życia w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.

Wsparcie kierowane do tej grupy to indywidualne i grupowe poradnictwo psychologiczne, opracowanie Indywidualnego Planu Działania oraz szkolenia lub/i staże.

Dodatkowe osobom w wieku 18-29 lat udzielone zostanie wsparcie z zakresu umiejętności cyfrowych, poprzedzone oceną tych umiejętności.

Rodzicom dzieci do lat 3 zostanie zapewniona opieka nad dzieckiem (opiekun dzienny/niania) na czas korzystania ze wsparcia w ramach szkolenia.

W grupie tej znajdą się kobiety i mężczyźni, w tym z niepełnosprawnością, zamieszkujący m. Suwałki, powiat augustowski, grajewski, moniecki, sejneński, sokólski, suwalski, zarówno osoby z wyższym, jak i niskim wykształceniem, w tym 8 UP pracujących i 27 UP niepracujących, często po kierunkach, na które jest brak zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy, przez co nie mogą znaleźć pracy adekwatnej do posiadanych kwalifikacji, jak również osoby, które legitymują się niskim poziomem kwalifikacji lub wykształcenia, czy powracające po przerwie spowodowanej opieką nad dziećmi, chcące poprawić swoją sytuację na rynku pracy.

3 typ) Osoby pracujące; osoby niepracujące, np. przedsiębiorcy; pracodawcy; organizacje pozarządowe; partnerzy społeczni (m.in. organizacje pracodawców i związki zawodowe), łącznie 35 UP-18K/17M.

UP w ramach tej grupy uczestnicy podniosą poziom wiedzy z zakresu równości kobiet i mężczyzn i godzenia życia zawodowego z prywatnym.

Wparcie w ramach projektu

Zadanie 1. Kompleksowe wsparcie psychologiczne – 35UP w tym:

  • Poradnictwo psychologiczne indywidualne – 4h/os.
  • Poradnictwo psychologiczne grupowe – 14h/gr.

Zapewniamy:

  • przerwa kawowa i obiadowa,
  • zwrot kosztów dojazdu osobom niepracującym dojeżdżającym na zajęcia.

Zadanie 2. Warsztaty rozwoju zawodowego – szkolenia – 15K

Tematyka szkoleń będzie dostosowana do potrzeb potencjalnych uczestników, zgodnie z zapotrzebowaniem (przykładowe szkolenia: Programy graficzne w praktyce, Organizacja biura/sekretariatu, Business English, Asystent. ds. księgowych), średnia liczba godzin zajęć na grupę: 56.

Zapewniamy:

  • przerwa kawowa i obiadowa,
  • zwrot kosztów dojazdu osobom niepracującym dojeżdżającym na zajęcia.

Zadanie 3. Kompetencje cyfrowe (szkolenie)  – 9 UP

Przed przystąpieniem do danej formy wsparcia w UP w wieku 18-29 lat przeprowadzona będzie ocena kompetencji cyfrowych. 9 UP zostanie objętych wsparciem podnoszącym poziom kompetencji cyfrowych. Liczba godzin szkolenia – do 77h.

Zapewniamy:

  • przerwa kawowa i obiadowa,
  • zwrot kosztów dojazdu osobom niepracującym dojeżdżającym na zajęcia,
  • stypendium szkoleniowe.

Zadanie 4. Identyfikacja potrzeb uczestnika (IPD) – 20 UP

Etap 1 – Diagnoza sytuacji zawodowej-2h/os.

Etap 2 – Przygotowanie IPD-1h/os.

Etap 3 – Realizacja IPD-2h/os.

Etap 4 – IPD – podsumowanie działań-2h/os.

Zapewniamy:

  • przerwa kawowa,
  • zwrot kosztów dojazdu osobom niepracującym dojeżdżającym na zajęcia.

Zadanie 5. Szkolenia – 20 UP

Szkolenia będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem UP oraz odpowiadają na potrzeby lokalnego i regionalnego rynku pracy, średnia liczba godzin zajęć na grupę: 84.

Zapewniamy:

  • przerwa kawowa i obiadowa,
  • zwrot kosztów dojazdu osobom niepracującym dojeżdżającym na zajęcia,
  • ubezpieczenie NNW,
  • stypendium szkoleniowe,
  • badania medycyny pracy,
  • opieka nad dzieckiem w wieku 1-3 (max. 5 dzieci).

Zadanie 6. Staże – 8 UP

2-miesięczne staże zgodne z ukończoną ścieżką szkoleniową lub posiadanymi kwalifikacjami i kompetencjami.

Zapewniamy:

  • badania medycyny pracy,
  • ubezpieczenie NNW,
  • zwrot kosztów przejazdów w przypadku odbywania stażu poza miejscem zamieszkania,
  • stypendium stażowe.

Zadanie 7. Work-life balance – 35UP

W ramach zadania nawiązana zostanie współpraca z przedsiębiorstwem, które będzie zainteresowane opracowaniem i wdrożeniem rozwiązań z zakresu godzenia życia zawodowego z prywatnym. Zorganizowane będzie również seminarium poświęcone tematyce równoważenia życia zawodowego i prywatnego oraz równego podziału obowiązków dla pracodawców, pracowników oraz ich rodzin, natomiast personel przedsiębiorstwa skorzysta ze szkolenia podnoszącego umiejętności w zakresie zarządzania czasem, asertywności, rozwoju osobistego.

Planowane efekty

  • 70 UP skorzysta ze wsparcia proponowanego w ramach projektu,
  • 70 UP podniesie poziom wiedzy w zakresie równości kobiet i mężczyzn oraz godzenia życia zawodowego z prywatnym,
  • 26 UP uzyska kwalifikacje/kompetencje po opuszczeniu programu,
  • 3 uczestników projektu poprawi swoją sytuację na rynku pracy.

Realizator – Biuro Projektu

T-Matic Grupa Computer Plus Sp. z o.o.

ul. Malmeda 1, 15-440 Białystok

tel. 85 74 89 113, 85 74 89 100