Jak dbać o bezpieczeństwo danych w firmie – T-Matic Grupa Computer Plus

Jak dbać o bezpieczeństwo danych w firmie

Jeśli choć raz pytanie o bezpieczeństwo danych pojawiło się w Twojej głowie, zachęcamy do wspólnego zgłębienia tego tematu. Poświęć chwilę, przeczytaj ten wpis i zastanów się nad kwestią bezpieczeństwa danych w Twojej firmie.

Zapobieganie problemom z bezpieczeństwem danych

Większość firm dopiero po pierwszej awarii systemu zaczyna doceniać, jak istotne jest regularne robienie kopii zapasowych danych. To wtedy zazwyczaj uświadamiają sobie, że backup nie był przeprowadzony tak, jak trzeba.

Niewątpliwie, awaria systemu lub inne problemy z przechowywaniem danych są bolesnym przeżyciem dla każdej organizacji. Jednak nie jest to tylko problem techniczny, to także kwestia zarządzania danymi i strategii biznesowej. W takich momentach kluczową rolę odgrywa efektywność procesów tworzenia kopii zapasowych.

Przyczyny utraty danych

Przyjrzyjmy się chwilę możliwym przyczynom problemów z bezpieczeństwem danych.

Niewątpliwie przyczyną mogą być problemy ze sprzętem komputerowym, co może wpłynąć na zniszczenie lub uszkodzenie plików. Dołączmy do tego klęski żywiołowe, takie jak pożar czy zalanie pomieszczeń biurowych. Nie możemy zapomnieć też o błędzie ludzkim, który jest najpowszechniejszym powodem utraty danych. Niestety najsłabszym ogniwem całego łańcucha jest zazwyczaj człowiek. A skoro mowa o czynniku ludzkim, bezpośrednio wiąże się to z atakami hakerskimi, np. pod postacią phishingu.

Atak hakerski a bezpieczeństwo danych

Czy dotyczy tylko dużych firm?

Atak hakerski nie jest jedynie obawą dużych firm. Faktycznie, media często koncentrują się na doniesieniach o atakach na duże korporacje, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa są podatne na tego rodzaju zagrożenia. W rzeczywistości zwykle są one nawet bardziej narażone, ponieważ często nie dysponują takimi samymi zasobami na zabezpieczenia i nie zawsze przywiązują tak dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa cyfrowego.

Koszty ataku hakerskiego

Choć żądanie okupu brzmi, jak wyjęte rodem z Hollywod, jest to możliwy scenariusz. Okup może być jednym z warunków hakerów. Do palety kosztów należy zaliczyć także ogromny stres pracowników każdego szczebla, przestój w firmie, utratę zaufania klientów, ale także koszt wsparcia informatycznego, aby zapobiec ponownej infekcji czy penetracji złośliwego oprogramowania.

Idealne zabezpieczenie danych, czyli zasada 3-2-1

Uniwersalna reguła dotycząca kopii zapasowych, zwana regułą 3-2-1, jest kluczowa w przypadku ataków hakerskich i awarii systemu. Ta zasada odpowiada na pytania o ilość kopii i ich przechowywanie.

Reguła 3-2-1 zaleca posiadanie:

  • co najmniej 3 kopii zapasowych utworzonych:
    • lokalnie,
    • w dedykowanym rozwiązaniu (np. Comarch IBARD),
    • na dysku zewnętrznym,
  • przechowywanych w 2 różnych lokalizacjach, np. własnych serwerach oraz w chmurze,
  • oraz 1 kopii offline, czyli np. dysku zewnętrznego przechowywanego w bezpiecznym miejscu.

Czas na kolejny krok

Skoro wiemy już, dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo danych, teraz czas na podjęcie kroków. Warto skorzystać z bezpiecznego rozwiązania, które spełnia poniższe kryteria:

  • pozwala na przechowywanie danych w chmurze,
  • wykonuje automatyczny backup zgodnie z ustalonym harmonogramem,
  • dba o synchronizację danych.

Usługa Comarch IBARD spełnia te wszystkie wymogi i dodatkowo do końca marca przy zakupie usługi można otrzymać darmowe 3 miesiące backupu.

Zapraszamy do kontaktu

Możemy porozmawiać o sposobach na zwiększenie bezpieczeństwa w Twojej firmie i opowiedzieć Ci więcej o rozwiązaniu Comarch IBARD. Zadzwoń na nr +48 605 476 004 lub napisz na adres systemy@computerplus.com.pl