T-Matic Grupa Computer Plus

Nasze realizacje: womp.szczecin.pl. Strona internetowa zgodna ze standardem WCAG 2.1. AA

Zakończyliśmy realizację nowej strony internetowej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy – Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki w Szczecinie, która jest w pełni dostępna cyfrowo. Serwis internetowy spełnia zasady funkcjonalności, kompatybilności, postrzegalności i zrozumienia określone w standardzie WCAG 2.1 na poziomie AA. Dodatkowo jest przejrzysty i intuicyjny dla użytkowników.

Główne cele i wyzwania przy projekcie dostępnej witryny internetowej WOMP-ZCLP

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki w Szczecinie jest kompleksem kilku placówek opieki zdrowotnej zlokalizowanych w Szczecinie i Stargardzie. Świadczy usługi zarówno w zakresie medycyny pracy, POZ, specjalistyki jak i rehabilitacji i fizykoterapii.

Projektując nową stronę internetową skupiliśmy się na 3 głównych celach:

 • Dostępność – dostosowanie strony do standardu WCAG 2.1 na poziomie AA, pozwalające w pełni korzystać ze strony osobom z niepełnosprawnościami lub osobom starszym.
 • Prostota –  przejrzyste przedstawienie informacji na stronie, umożliwienie użytkownikom szybkiego znalezienia informacji jakich potrzebują.
 • Responsywność – strona automatycznie dostosowująca się do rozdzielczości ekranu – komputera, telefonu lub tabletu.

Zakres wykonanych prac

Wcześniejsza strona internetowa WOMP-ZCLP w Szczecinie nie posiadała wersji mobilnej i nie była dostosowana do osób z niepełnosprawnościami tj. osoby niewidome i niesłyszące. Wykonaliśmy szereg prac, aby kompleksowo wykonać nową stronę internetową.

 • Projekt graficzny – to prostota przyświecała przy projektowaniu wyglądu nowej strony WOMP-ZCLP w Szczecinie. Blokowy układ informacji na głównej stronie, pozwala każdemu użytkownikowi szybko odnaleźć interesujące go informacje i przejść do odpowiedniej placówki. 
 • Przeniesienie treści – strona internetowa została utworzona w nowym środowisku. Wiązało się to z przeniesieniem treści znajdującej się już w serwisie. Obejmowało to wszystkie wpisy z aktualności, opisy przychodni, pracowni oraz ogłoszenia. 
 • Nowy system zarządzania treścią – wdrożyliśmy nowy CMS, pozwalający pracownikom WOMP-ZCLP publikować wpisy oraz porady dla pacjentów na stronie internetowej.
 • Szkolenie – po realizacji strony przeprowadziliśmy szkolenie pracownikom WOMP-ZCLP z zarządzania nowym serwisem, przekazaliśmy również informacje odnośnie dobrych praktyk dostępności cyfrowej. 

Na dostępność cyfrową witryny internetowej wpływa również dostępność dokumentów i informacji publikowanych w tym serwisie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy na szkolenie „Dostępne witryny internetowe”.

Rezultaty – przejrzysta i dostępna cyfrowo strona internetowa

 • Ostatecznie uzyskaliśmy intuicyjną dla użytkowników, przejrzystą stronę internetową. Najważniejsze informacje na stronie głównej zostały przedstawione w blokach tematycznych, zawierających główne usługi Ośrodka.
 • Wybrane podczas projektowania kolory: tła, wyróżników oraz fontu pozwoliły na osiągnięcie wysokiego kontrastu w całym serwisie.
 • Zaprojektowano szereg ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami tj. możliwość poruszania się po stronie jedynie za pomocą klawiatury.
 • Wprowadziliśmy ułatwienia dla osób słabowidzących np. możliwość powiększenia fontu. Dodatkowo opcja przełączenia strony w tryb wysokiego kontrastu.
 • Po utworzeniu nowej strony wykonaliśmy audyt dostępności witryny oraz w oparciu o jego wyniki przygotowaliśmy deklarację dostępności.

Każdy podmiot publiczny na swojej stronie internetowej musi zamieścić deklarację dostępności. Deklaracja dostępności zawiera informacje o ułatwieniach i standardach dostępności spełnionych przez stronę, wskazuje treści które są niedostępne i informuje jak zagłosić problemy z dostępnością.

Opinia Klienta

” Podczas tworzenia nowej strony internetowej firma zaproponowała liczne ciekawe rozwiązania graficzne i techniczne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu współpracy, sprawności działania oraz dobrej komunikacji z pracownikami firmy T-Matic Grupa Computer Plus Sp z o o z siedzibą w Białymstoku.
Polecamy firmę T-Matic Grupa Computer Plus Sp. z o o jako profesjonalnego wykonawcę stron internetowych z dużym doświadczeniem i ciekawymi pomysłami.”

Anna Żółtowska
Dział Marketingu i ds. Public Relations
WOMP-ZCLP w Szczecinie

Wszystkie strony internetowe podmiotów publicznych muszą spełniać standard WCAG 2.1 na poziomie co najmniej AA

Zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U 2019 poz. 848) wszystkie serwisy internetowe podmiotów publicznych muszą  być dostępne cyfrowo.

Potrzebujesz nowej strony internetowej dostosowanej do standardu WCAG 2.1 lub audytu dostępności obecnej strony www?

Skontaktuj się z nami i dowiedź się więcej:
tel. 608 428 651
media@computerplus.com.pl
Cała oferta dostępności cyfrowej: https://www.computerplus.com.pl/media/wcag